„Filozófia” változatai közötti eltérés

A Wikidézetből, a szabad idézetgyűjteményből.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a + BS, HE, ID interwikis
a + ES, FI interwikis
30. sor: 30. sor:
[[de:Philosophie]]
[[de:Philosophie]]
[[eo:Filozofio]]
[[eo:Filozofio]]
[[es:Filosofía]]
[[fi:Filosofia]]
[[fr:Philosophie]]
[[fr:Philosophie]]
[[he:פילוסופיה]]
[[he:פילוסופיה]]

A lap 2006. december 7., 19:52-kori változata

A filozófia a közkeletű hagyomány szerint a tudományok tudománya.

  1. A filozófia neve: a filozófia a görög philia (szeretet, törekvés) és a szophia (bölcsesség) szavak összetétele alapján a bölcsesség szeretete. Először Hérakleitosz nevezte magát a bölcsesség vagy a bölcselet kedvelőjének.
  2. A bölcselet meghatározása: a filozófia az az alaptudomány, amely a létezők érzékfeletti összetevőit, összefüggéseit és végső alapját az ész természetes fényében kutatja.
a) A filozófia tárgya mindaz, ami van, ami különbözik a semmitől. Mindazt, ami valamilyen módon megvan, a bölcseletben a létező, a létezés, a dolog, vagy a valóság kifejezéssel jelöljük. Így létező például a plébánosunk, létező a kölni dóm, de létezőnek kell tekintenünk a hétfejű sárkányt is, amennyiben képzeletbeli létezőként különbözik a semmitől. Létező minden, ami érzékelhető, elképzelhető és fogalmilag megragadható.
b) A bölcselet vizsgálódási szempontja: a filozófia a létezők érzékfeletti összetevőit (metafizikai lételveit) és végső alapját keresi.

Forrás: Turay Alfréd: Filozófiatörténeti vázlatok [1]


Arisztotelész általános tudományként, az „első okok tudománya”- ként határozta meg a bölcseletet.

Idézetek a filiozófiáról

  • A filozófus inkább anatómus, mint orvos: boncol, de nem gyógyít.
Antoine de Rivarol (1753 - 1801)
  • Egy meg egy, mindig újra, mindig együtt, párosan, mint az ikercsillagok, összetartozva, elkülönülve, elválaszthatatlanul, egymásért, egymás miatt, egymás által – soha nem egyesülve. A filozófia ellentétnek nevezi őket – könnyű a filozófiának! Az élő ember éli az egyet meg egyet, neki választania kell, mert élete csak egy van és a két lehetőség közt az őrület szakadéka tátong – ezt a szakadékot, a tébolyt, pedig akarattal nem választja még az öngyilkos se, aki élet és halál közül inkább a halált választja, mint ezt a szakadékot.
Karinthy Frigyes: Széljegyzetek a „Gólyakalifa” olvasása közben

Külső hivatkozások

A Wikipédiában további adatok találhatóak
Filozófia témában.