„Kiss Gy. Csaba” változatai közötti eltérés

A Wikidézetből, a szabad idézetgyűjteményből.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a MDF
Tomeczek (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
'''Kiss Gy. Csaba''' (Budapest, 1945. április 2.) József Attila-díjas magyar irodalomtörténész, művelődéstörténész, egyetemi docens, az irodalomtudományok kandidátusa.
'''Kiss Gy. Csaba''' (Budapest, 1945. április 2.) József Attila-díjas magyar irodalomtörténész, művelődéstörténész, egyetemi docens, az irodalomtudományok kandidátusa.


A [[w:hu:Magyar Demokrata Fórum|Magyar Demokrata Fórum]] egyik alapító tagja volt ( 1987).
A [[w:hu:Magyar Demokrata Fórum|Magyar Demokrata Fórum]] egyik alapító tagja volt (1987).


==Idézetek==
==Idézetek==

A lap 2010. június 8., 14:34-kori változata

Kiss Gy. Csaba (Budapest, 1945. április 2.) József Attila-díjas magyar irodalomtörténész, művelődéstörténész, egyetemi docens, az irodalomtudományok kandidátusa.

A Magyar Demokrata Fórum egyik alapító tagja volt (1987).

Idézetek

  • Mindenki használja ma is azt a kifejezést, hogy rendszerváltás vagy rendszerváltozás. Erről is több helyen elmondtam már, hogy hungaricum. Miért volna az? Mert más nyelveken ezt a kifejezést nem szokták használni. Nem így beszélnek a diktatúra megszűnéséről, a demokrácia kezdetéről. Se lengyelül, se románul, se csehül, se szlovákul; még németül is inkább azt mondják, hogy die Wende, vagyis fordulat, lehet találkozni gyakran az átmenet szóval is. Tehát a rendszerváltás, rendszerváltozás kifejezés hungaricum. Mit takar el, mit tart homályban ez a kifejezés? Két alapvetően fontos dolgot. Az egyik az, hogy két rendszerről beszél, egyik rendszer, másik rendszer, mintha bármilyen szempontból közös nevezőre volnának hozhatók. Ám az egyik totalitárius diktatúra, legyen annak a puha formája vagy keményebb formája. A másik viszont demokrácia. Nem hozható közös nevezőre a kettő, mint ebben a kifejezésben, amely eltakarja az alapvető minőségi különbséget. És egy másik nagyon fontos tényt is eltakar ez a kifejezés, azt nevezetesen, hogy megszűnt Magyarország idegen megszállása, Magyarország visszanyerte a szuverenitását, ha ezt semmiféle alkotmányos vagy jogi forma nem mondta is ki.[1]

Jegyzetek

  1. Lehanyatlott az elitek kora Nemzeti Fórum, 2009. április 8.

Külső hivatkozások

A Wikipédiában további adatok találhatóak
Kiss Gy. Csaba témában.