Barankovics István
Megjelenés
Barankovics István (1906–1974) hírlapíró, kereszténydemokrata politikus
Forrással megjelölt idézetek
[szerkesztés]- Barankovics: Nagyon is tudom, hogy a hatalomnak ki vagyok szolgáltatva, tudom, hogy csak a lét és a becsület között van választásom, de a becsületet választom.
- Rákosi: Ön nem evilági ember!
- 1949. január 25, Barankovics tárgyalása Rákosival Mindszenty elítéléséről [1].
- A kereszténység nem mindenki számára kötelező hit ugyan, de mindenki számára erkölcsi és kulturális érték.
- Új Ember, interjú Kovács K. Zoltánnal.
- Mivel a keresztény állameszme az ember természetébe az Isten által beírt jogoknak és kötelességeknek megfelelő állam, azért mindenki híve lehet, bármely vallást gyakorolja és bárminő anyakönyvbe van bejegyezve, ha a Tízparancsolatban megfogalmazott természetes emberi erkölcsöt magára nézve kötelezőnek ismeri el. A Tízparancsolat ugyanis nem egyéb, mint az emberiségnek Istentől adott alkotmánya, aranybullája, szabadságlevele.
- Tudjuk, hogy az egyháznak nincs és soha nem is volt pártja, de lehetnek olyan pártok, amelyek az egyház hit- és erkölcstanához a legközelebb állnak ...
- A kereszténység nem csak hitrendszer, hanem egyben világnézet, azaz részleteiben kidolgozott kulturális szemlélet és társadalomtudomány is, amely gyakorlati útmutatást jelent a társadalmi és gazdasági élet számtalan területén. Igazságtalan volna tehát a politikai érvényesülés jogát éppen a keresztény világnézettől megtagadni ...
- Mindig világpolitikai méretekben kell gondolkodnunk, de csak erőnk arányában és a lehetőségek szigorú szem előtt tartásával szabad cselekednünk.
- A magyarság léte nagyobbik részében külpolitikai kérdés. [...] Állami függetlenségünk azonban olyan javunk, amely szinte puszta létünkkel azonos. Ezt nem szabad kockáztatnunk, és érte mindig, minden áldozat vállalására késznek kell lennünk.
- Demokrácián nem azt értjük, hogy a régi osztályuralmat egy másik osztályuralom, a régi születési és vagyoni arisztokrácia előjogait a párturalom vagyí osztályuralom előjogai váltsák fel. A demokrácia nem az elnyomás jogcímének megváltoztatása. Nem hisszük el senkinek, hogy antidemokratikus eszközökkel is meg lehet valósítani a demokráciát.
- Nincs abban semmi túlzás, hogy keresztény erények nélkül, a személyiség mélységes tisztelete, a felebaráti szeretet, igazságosság, a közjó iránti áldozatkészség, a szabadság és egyenlőség lelkes szeretete nélkül senki sem lehet jó demokrata.
1947 augusztus 10., a DNP győri gyűlésén mondott beszédéből
Emigrációba nem megy az ember, hanem kényszerül.
- Naplóbejegyzés, idézi: [2]