Filozófia
Megjelenés
A filozófia a közkeletű hagyomány szerint a tudományok tudománya.
- A filozófia neve: a filozófia a görög philia (szeretet, törekvés) és a szophia (bölcsesség) szavak összetétele alapján a bölcsesség szeretete. Először Hérakleitosz nevezte magát a bölcsesség vagy a bölcselet kedvelőjének.
- A bölcselet meghatározása: a filozófia az az alaptudomány, amely a létezők érzékfeletti összetevőit, összefüggéseit és végső alapját az ész természetes fényében kutatja.
- a) A filozófia tárgya mindaz, ami van, ami különbözik a semmitől. Mindazt, ami valamilyen módon megvan, a bölcseletben a létező, a létezés, a dolog, vagy a valóság kifejezéssel jelöljük. Így létező például a plébánosunk, létező a kölni dóm, de létezőnek kell tekintenünk a hétfejű sárkányt is, amennyiben képzeletbeli létezőként különbözik a semmitől. Létező minden, ami érzékelhető, elképzelhető és fogalmilag megragadható.
- b) A bölcselet vizsgálódási szempontja: a filozófia a létezők érzékfeletti összetevőit (metafizikai lételveit) és végső alapját keresi.
Forrás: Turay Alfréd: Filozófiatörténeti vázlatok [1]
Arisztotelész általános tudományként, az „első okok tudománya”- ként határozta meg a bölcseletet.
Idézetek a filozófiáról
[szerkesztés]- A filozófus inkább anatómus, mint orvos: boncol, de nem gyógyít.
- Antoine de Rivarol (1753 - 1801)
- Mert a csodálkozás ösztönözte arra az embereket régebben éppúgy mint ma, hogy filozofáljanak... De aki kérdez és csodálkozik, annak bizonytalanságérzete van... és azért, hogy e bizonytalanságtól megszabaduljanak, elkezdtek filozofálni."
- Arisztotelész
- A filozófia kezdetén eredetileg az ember áll, aki el akar igazodni külső-belső világának rejtélyei között, és aki azon fáradozik, hogy a különlegességek kaleidoszkópjából kikeresse a közösnek és az általánosnak az alapvonalait.
- Alfred Lapple
- A bölcsességre és igazságra való törekvés a filozófia.
- A filozófia úgy határozható meg, mint módszeres és általános kísérlet arra, hogy értelmet vigyenek a világba
- Egy meg egy, mindig újra, mindig együtt, párosan, mint az ikercsillagok, összetartozva, elkülönülve, elválaszthatatlanul, egymásért, egymás miatt, egymás által – soha nem egyesülve. A filozófia ellentétnek nevezi őket – könnyű a filozófiának! Az élő ember éli az egyet meg egyet, neki választania kell, mert élete csak egy van és a két lehetőség közt az őrület szakadéka tátong – ezt a szakadékot, a tébolyt, pedig akarattal nem választja még az öngyilkos se, aki élet és halál közül inkább a halált választja, mint ezt a szakadékot.
- Karinthy Frigyes: Széljegyzetek a „Gólyakalifa” olvasása közben
- Filozófusnak lenni nem speciális hivatás; a filozófus nem az a felépített eszmény, akinek mintájára az ember önmagát formálhatná annak érdekében, hogy ezt az eszményt elérje; a filozófus léte önmagává lenni akarás, amely a filozofálásban teremt magának teret, lehetőséget és kifejezést.
- A filozófusok a világot csak különbözőképpen értelmezték; de a feladat az, hogy megváltoztassuk.
- Kiváltképpen a filozófusnak a szokása, hogy csodálkozzék. Nincs ugyanis más kezdete a filozófiának, mint ez.
- Platón: Theaitétosz; 155 D
- A filozófálás cselekvés, de nemcsak cselekvés, hanem egyúttal önmagunk állandó szemlélése is e cselekvés közben.
- A filozófia alatt a jelenlegi nyelvhasználat a világ megismerésének és az életszemlélet általános kérdéseinek tudományos megközelítését érti.
- W. Wiendelband
- A Filozófia fagyos hölgy. Imádóit soha ki nem elégíti. Megnyugvást nem remélhetsz őnála: csak vágyakat ad, aztán hidegen elfordul.
- Babits Mihály: Az európai irodalom története